19. Uluslararası İstanbul Go Turnuvası Sonuçlandı

35 kişilik gönüllü ekibiyle hazılanan 19. Uluslararası İstanbul Go Turnuvası 28-29 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul A.Ş.’nin mekan desteğiyle Beyoğlu Spor Tesisleri’nde düzenlenen turnuva, oyunculara kendilerini sporcu da hissedebilecekleri bir atmosfer sundu. 

Turnuvadan iki gün önce olan depreme rağmen “geliyorum, beni de kayda alın, yoldayız…” mesajları turnuva düzenleyenlerin ve katılımcıların yüzünü güldürdü. Ana turnuvaya 104 kişi, 16 yaş altı gruba özel düzenlenen turnuvaya ise 70 oyuncu katıldı. Kadın-erkek oyuncu dağılımı henüz yarı yarıya olmasa da ana turnuvadaki 75 erkek – 29 kadın, 16 Yaş Altı Turnuva’daki 49 erkek- 21 kadın oyuncu katılımı sevindirdi. 

Turnuvanın birinci masası, İstanbul Go Oyuncuları Derneği Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlandı böylece salonun ve Türkiye’nin dışına çıktı. Pazar günü oynanan maçlardan birine Fransa’dan Denis Karadaban (5d) yorumcu olarak katıldı. Salon içindeki oyuncuların da ara ara oyunlarından kalkıp birinci masada neler olduğuna bakması gözlerden kaçmadı. 

Birinci masada ilk oyuna Birand Adal ve Doğaç Köse başladı. Masada kalan Birand Adal, ikinci turda Özgür Değirmenci’yi konuk etti. Ancak Özgür Değirmenci bundan sonraki tüm rakiplerini yenerek turnuvanın galibi oldu. Birinciliği Özgür Değirmenci, ikinciliği Emre Polat, üçüncülüğü Hüsrev Aksüt, dördüncülüğü Burak Hakkı Güner ve beşinciliği Birand Adal kazandı. 

TurOyun KaydıVideo
Birinci TurBirand Adal – Doğaç Köseyoutube
İkinci TurÖzgür Değirmenci – Birand Adalyoutube
Üçüncü TurHüsrev Aksüt – Özgür Değirmenciyoutube
Dördüncü TurÖzgür Değirmenci – Emre Polatyoutube
Beşinci TurÖzgür Değirmenci – Altan Kuntayyoutube

İkinci masa maçları için de online-go.com sitesinden IstanbulGO hesabına bakabilirsiniz.

Her oyununcunun kendi masası gönlündeki birinci masa olduğundan ödüller de birçok oyuncuya yönelikti. Savaşçı Ruh ödülü Erdem Oymak’a, Yükselen Yıldız madalyası ise ana turnuvanın genç ismi Sarp Öztürk’e gitti. 5 maçından 4’ünü kazanan oyunculara ise bir başka turnuvaya ücretsiz giriş hakkı ya da Kore yelpazesi hediye edildi. Kadın oyuncularımızdan Nalan Kayacan, 5 maçındaki 4 galibiyeti ile turnuva özel çantasının sahibi oldu. Turnuvanın detaylı sonuçlarına Avrupa Go Federasyonu Go Veritabanı‘nından ya da ana etkinlik için bu bağlantıyı, 16 yaş altı turnuva için de bu bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Turnuvanın sadece yarışmaktan ibaret olmaması, kendi içinde bir kültürü de barındırmasını düşünen organizasyon ekibine destek Çin Kültür Merkezi’nden geldi. Kaligrafi ve isminizin Çincesi etkinliği ile turnuva renklendi.

Büyük çoğunluğunu yetişkinlerin oluşturduğu ana turnuvada oyunlara dair oyuncuların yüzlerinde daha az ifade varken, Pazar sabahı kendilerine özel düzenlenen 16 Yaş Altı Turnuva’da oyuncular, oyun sırasında yerinde duramamalarıyla, yenildiklerinde gözlerinin dolmasıyla, yendiklerinde ise zıplamalarıyla salonun neşeleriydi. Bu turnuvanın tüm 3’te 3 yapan 9 çocuğa Yükselen Yıldız madalyaları verildi. 

Tribünlerin varlığı ile turnuva 55 kişi kadar seyirci de ağırladı. Turnuva bitiminde alınan teşekkür ve olumlu yorumlar ile düzenleyiciler 20. Uluslararası İstanbul Go Turnuvası hazırlıklarına hedeflerini bir adım ileriye taşıyarak başladılar bile.