Go Nedir?

En kısa tanımıyla Go bir oyun ve akıl sporudur.
Go iki ya da daha fazla oyuncunun sırayla oyun tahtasının ızgara desenine ait kesişim noktalarına siyah ve beyaz piyonlarını koyduğu ve bu marifetle tahtayı paylaştığı bir çevreleme oyunudur.
Go yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişi olduğu kabul edilen, Çin’de ortaya çıkmış, Uzakdoğu’ya yayılmış ve 100 ila 150 yıl önce Batı’yla tanışmış bir akıl sporu ve strateji oyunudur.

Oyun taşları arasında bir fark bulunmamaktadır. Tüm taşlar aynı özelliklere sahiptirler, tahtaya konurlar ve alınma durumu hariç oyun sonuna kadar oynatılmazlar. İki taraf vardır: Siyah ve Beyaz. Bu iki taraf ada olarak tanımlanabilecek oyun tahtasında arazi kapmak için yarışırlar. Karşılıklı olarak sırayla hamleler yapılır. Hamle taraflardan birinin kendi rengindeki taşlardan birini ızgara üstündeki boş kesişim noktalarından birine koymasından oluşur. Birbirine değen aynı renkten taşlarla sınırlar oluşturulur ve bu sınırların içinde kalan taş konmamış kesişimlere de alan denir.

Açıkçası daha fazla bilgi edinmek isteyenleri buluşmalarımıza bekleriz, çünkü çoğumuz tahtanın kokusunu almadan, taşlara dokunmanın hazzını hissetmeden ve karşınızdaki kişiyi birebir algılamadan oynamanın ve öğrenmenin keyfin büyük bir kısmını kaçırmak olduğu kanısındayız. Daha fazla detay bu sitenin amacını da aştığından referans olarak şu linkleri tavsiye edebiliriz: