All About Thickness

yazar:

kategori:

[cmsms_row data_width=”boxed” data_padding_left=”3″ data_padding_right=”3″ data_color=”default” data_bg_color=”#ffffff” data_bg_position=”top center” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_size=”cover” data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_color_overlay=”#000000″ data_overlay_opacity=”50″ data_padding_top=”0″ data_padding_bottom=”50″][cmsms_column data_width=”1/1″][cmsms_text animation_delay=”0″]

Ishida Yoshio 9-dan’ın  “All About Thickness” adlı kitabı, Go oyununda açıklaması zor olan bir konuyu sıradışı bir şekilde bizlere anlatıyor.

Kitap, 45 örnek durumun açıklamasını içeriyor. Her pozisyonun doğru ve yanlış hamlesi ortalanmış bir şekilde tek bir sayfada, büyük tahta üzerinde gösterilmektedir. Kırmızı yazı ile, bir basketbol koçunun oyuncularına çizdiği taktikleri andıran oklarla açıklamalar yapılmaktadır. Kesin alan olarak düşünülen bölgeler, koyu gölge olarak gösteriliyor. Bu inovatif yöntem ile taşların birbirine göre ilişkisini, kuvvet bölgesini kolaylıkla görüp anlayabiliyoruz. Sonraki sayfalarda, örnek durumun gerçek oyunlarda nasıl meydana geldiği gösterilmektedir. Bu ise pozisyonun hayali olmadığı, bilakis sık karşılaşılan bir durum olduğunu ifade etmektedir.

Kitabın son bölümünde “Thickness” ile ilgili Go özdeyişleri yer almaktadır. Bu özdeyişlerle ilgili kısa açıklamalar ve bazı özdeyişler için tahtada şekil de yer almaktadır.

Kitabın Künyesi

all-about-thickness

  • Yazar : Ishida Yoshio
  • Yayıncı:  Ishi Press (Nisan 1990)
  • Dil: İngilizce
  • ISBN-10: 4871870340
  • ISBN-13: 978-4871870344
  • Sayfa Sayısı : 194

* Ishi Press tarafından 1990 yılında basılmış olan bu kitabın maalesef yeni baskısı bulunmamaktadır. Bir ihtimal amazon.com’da ikinci el tedarik edebilir ya da pdf formatına ulaşabilirsiniz.

 

[/cmsms_text][/cmsms_column][/cmsms_row]